Perspektiva mladog člana na život s MS-om
- DMSDNŽ

- 25. svi
- 2 min čitanja
Updated: 26. svi
Jako volim povijest i uvijek sam volio psihologiju općenito i kroz to vidim kretanje ljudskog uma jer sve stvari koje se događaju oko nas su ujedno samo ekstenzija ljudskog razmišljanja. Tako da volio bih podijeliti jedan tekst koji sam sam sastavio i dava generalno objašnjenje, a sa činjenicama unutra lako se može guglati tko želi to detaljnije shvatiti.
Uzeo sam jednu povijesnu dogmu i odlučio to upotrijebiti kao analogiju moje psihe i gledišta.
"Ponekad imam osjećaj kao da je moj um Španjolska tijekom građanskog rata. Ne zbog same politike ili ideologije, nego zbog unutarnjeg stanja podjele, napetosti i stalnog balansiranja između reda i kaosa.
S jedne strane postoji dio mene koji želi mir, jednostavnost, stabilnost i normalan život. A s druge strane postoje valovi simptoma, stresa, društvenih problema i unutarnjih obrambenih mehanizama koji me guraju u stanje kontrole i zatvaranja. Kao da se unutar mene aktivira “ratni režim” svaki put kada sustav osjeti prijetnju.
Kod multiple skleroze nije problem samo fizički simptom. Problem je što s vremenom počneš graditi cijeli sustav preživljavanja oko njega. Naučiš analizirati sve, kontrolirati energiju, filtrirati ljude, birati bitke i gasiti nepotrebnu buku kako bi opstao funkcionalan. I onda nakon nekog vremena više ne znaš gdje završava zaštita, a gdje počinje zatvor koji si sam izgradio da bi ostao stabilan.
Najgori dio nije ni sama borba, nego trenutak kada “rat” unutar tebe formalno prođe, ali sustav ostane u ratnom stanju. Kao država koja nakon građanskog rata više ne zna kako živjeti normalno. Obrambeni mehanizmi ostanu aktivni i kad više nisu nužni. Kontrola ostane uključena. Jednostavnost se izgubi. A čovjek više ne zna je li još uvijek u opasnosti ili samo živi po starim pravilima preživljavanja.
Zato danas ne pokušavam biti savršen sustav niti maksimalno učinkovit čovjek. Pokušavam napraviti nešto puno teže — vratiti civilni život unutar vlastitog uma. Naučiti kada je stvarna opasnost, a kada samo odjek prošlih valova. Naučiti da nije svaki trenutak ratno stanje. I možda najvažnije, naučiti ponovno živjeti bez potrebe da sve bude pod apsolutnom kontrolom."
P.S.





Komentari